Biznesowe Eldorado

Sprawcą całego zamieszania i autorem pomysłu sądeckiej strefy okazał się Rektor Wyższej Szkoły Biznesu Krzysztof Pawłowski, który w rozszerzeniu istniejącej już Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Krakowski Park Technologiczny) o tereny sądeckie upatruje sposobu na wsparcie projektu budowy „miasteczka multimedialnego". Radni liczą, że strefa i miasteczko multimedialne odmienią Nowy Sącz. Takie same nadzieje żywi rektor Krzysztof Pawłowski.
Prawdopodobnie w sądeckiej dzielnicy Zabełcze powstanie specjalna strefa ekonomiczna, czyli teren na której biznes może rozwijać się na preferencyjnych warunkach łącznie z dużymi ulgami podatkowymi. Uchwałę akceptującą przeznaczenie gruntów pod strefę jednogłośnie przyjęli wczoraj sądeccy radni.
Rzutem na taśmę

Głosowanie nad tą uchwałą zostało wprowadzone do porządku obrad rzutem na taśmę - wcześniej nie było go w planie ostatniej w tej kadencji debaty sądeckich rajców.


Pod biznesowe Eldorado wstępnie zaplanowano w naszym mieście około 20 hektarów gruntów. Są to tereny będące m.in. własnością komunalną, duża część należy do Kolegium oo. Jezuitów, kilkanaście działek to własność prywatna.

Status SSE to bardzo atrakcyjny wabik dla inwestorów - ponieważ firmy ulokowane na takim obszarze mogą korzystać z różnorodnej pomocy - między innymi z ulg podatkowych.

Odmienią miasto


Krakowski Park Technologiczny rozpoczął działalność z początkiem 1998 roku. Jego ideą było wsparcie rozwoju małopolskiego przemysłu - głównie z zakresu wysokich technologii. Zarząd KPT - w imieniu ministra gospodarki - wydaje inwestorom zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jej łączna powierzchnia wynosi 122,07 ha.

Podjęcie inwestycji na terenie objętym strefą upoważnia do korzystania z pakietu pomocy publicznej, w tym w szczególności do częściowych zwolnień z płacenia podatku dochodowego. Przedsiębiorcy inwestujący na terenie strefy są także zwolnieni z płacenia podatku od nieruchomości.

 

Iwona Kamieńska

zobacz w wersji pdf

 • News
 • MultiKlaster partnerem programu Microsoft WebsiteSpark
  więcej...
 • Misja gospodarcza branży elektronicznej oraz IT i ICT na Tajwan oraz do Hongkongu, 9-16 października 2012r
  więcej...
 • Multiklaster nawiązał współpracę z klastrem ICT Berlin-Brandenburgia
  więcej...
 • Spotkanie partnerskie w ramach projektu międzynarodowego "BeCome" we Francji
  więcej...