Sącz walczy o świat

Realizowany przez sądecką WSB projekt budowy Miasteczka Multimedialnego został wpisany na ogólnopolską listę przedsięwzięć strategicznych ważnych z punktu widzenia całego kraju. Ta decyzja otwiera drogę autorom pomysłu do nieosiągalnych wcześniej, ogromnych dotacji z UE. Dziś mówi się o 28 mln euro i - jak dodaje rektor WSB dr Krzysztof Pawłowski - to dopiero początek.

- Nie potrzebujemy więcej na inwestycje budowlane - mówi K. Pawłowski. - Ta kwota potrzebna jest nam na stworzenie bazy. Potem zajmiemy się budowaniem kapitału ludzkiego. W ciągu dwóch lat chcemy pozyskać na ten cel ok. 100 mln zł. Wierzę, że dożyję czasu, kiedy wartość miasteczka jako międzynarodowego przedsięwzięcia obecnego na giełdzie liczyć się będzie w miliardach.

Dzięki wspomnianym 28 mln euro już w lutym 2008 Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu ma zostać oficjalnie otwarte. Dotychczas mówiąc o tym projekcie używało się ogólnego terminu - centrum innowacji i rozwoju nowych technologii tele-informatycznych. Dziś dochodzi określenie - międzynarodowa korporacja gospodarcza. Zdaniem rektora Pawłowskiego, w ciągu kilku lat na południu Małopolski powstanie centrum wyznaczające kierunki światowego rozwoju najnowocześniejszych technologii. Jeden z pomysłów mówi o pracach badawczych nad zupełnie nową siecią, która w przyszłości zastąpi internet. Szkoła zamierza ściągnąc do Nowego Sącza najlepszych specjalistów z całego świata. Ma w tym pomóc planowana już dziś promocja przedsięwzięcia w Brukseli i Nowym Jorku.

- Nie ma w tym megalomanii - zapewnia rektor WSB. - To jedyna dziś rozsądna droga myślenia o biznesie. Bruksela i Nowy Jork są światowymi centrami a świat staje się dziś naszym celem.

W chwilę po otrzymaniu informacji o wpisaniu miasteczka na listę projektów kluczowych dla Polski rektor Pawłowski spotkał się z szefem wszystkich sądeckich samorządów. Jego zdaniem zrodziła się właśnie ogromna szansa na rozwój całego regionu. Zdaniem rektora, magnesem na ludzi z całego świata, niezbędnym do powodzenia tego przedsięwzięcia, może być nie tylko atrakcyjność samego projektu ale także miejsce, gdzie ów projekt będzie realizowany. Sądecczyzna do tego świetnie się nadaje.

zobacz w wersji pdf

 • News
 • MultiKlaster partnerem programu Microsoft WebsiteSpark
  więcej...
 • Misja gospodarcza branży elektronicznej oraz IT i ICT na Tajwan oraz do Hongkongu, 9-16 października 2012r
  więcej...
 • Multiklaster nawiązał współpracę z klastrem ICT Berlin-Brandenburgia
  więcej...
 • Spotkanie partnerskie w ramach projektu międzynarodowego "BeCome" we Francji
  więcej...