Nowe pieniądze z Unii na IT

Co warto wiedzieć przed kolejną, jesienną turą naboru wniosków na fundusze UE dla firm z sektora MSP. Jakie inwestycje mają szanse i jakie są zasady finansowania - krótkie zestawienie.

PO Innowacyjna Gospodarka 8.2

Najpopularniejsze źródło dofinansowania na inwestycje IT dla MSP stanowi Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka, w ramach którego wyróżniono działanie 8.1 obejmujące dotacje na stworzenie e-usług oraz działanie 8.2 wspierające wdrażanie elektronicznego biznesu B2B. Pochodzące z nich dofinansowanie może pokryć nawet 85% tzw. wydatków kwalifikowanych zainwestowanych w dany projekt.

Możliwa 30% zaliczka

Do niedawna dofinansowanie było wypłacane wyłącznie w postaci refundacji, czyli zwrotu części poniesionych kosztów dopiero po zakończeniu kolejnych etapów inwestycji. Obecnie jednak, ze względu na okres spowolnienia gospodarczego, wypłacane są również zaliczki na początku inwestycji o wartości do 30% całości kwoty dofinansowania.

„Polscy przedsiębiorcy wiedzą o istnieniu programów unijnych, ale większość z nich nie zna katalogu kosztów kwalifikowanych ani procedury aplikowania o środki w tym w szczególności nomenklatury unijnej, przysparzającej często wielu wątpliwości i pytań co do przepisów prawnych oraz dokumentacji konkursowej" - mówi Elwira Waszkiewicz, vice-prezes zarządu Stowarzyszenia Klaster Multimediów i Systemów Informacyjnych. „Przedsiębiorcy często nie wiedzą również, czym naprawdę jest e-usługa".

Co to jest e-usługa

Aby projekt otrzymał dofinansowanie musi spełnić wymagania danego programu. Tutaj pojawiają się pewne trudności. Przykładowo definicja e-usługi wyklucza wiele form działalności, które mogą kojarzyć się z tym terminem. Szans na dofinansowanie nie mają np. projekty oparte głównie na przychodach z handlu produktami, czyli wszelkie sklepy internetowe, także te sprzedające produkty wyłącznie w postaci cyfrowej. Z kolei w przypadku działania 8.2 przeznaczonego na informatyczne projekty B2B, przedsiębiorstwo wnioskujące o fundusze musi w oparciu o podpisane umowy współpracować z co najmniej dwoma innymi firmami.

„Na szczęście projekty B2B objęte dofinansowaniem mogą być bardzo zróżnicowane; koordynacja i automatyzacja działań współpracujących firm może dotyczyć nie tylko sprzedaży, ale także logistyki i szeroko pojętego obiegu informacji. Możliwości jest naprawdę wiele" - wyjaśnia Sebastian Błaszkiewicz, dyrektor handlowy Empathy Interactive

Musisz wykorzystywać wdrożenie minimum przez 3 lata

Wymogiem jest jednak, aby wdrożony system był wykorzystywany do współpracy jeszcze przez 3 lata od zakończenia projektu. Ze względu na ten stosunkowo długi okres oraz fakt, że projekty obejmują zwykle integrację dotychczasowych systemów informatycznych lub wdrażanie nowych, jeszcze przed złożeniem wniosku warto zwrócić się o doradztwo firmy tworzącej podobne rozwiązania.

Kiedy otwarcie wniosków

 

Źródło: Gazeta.pl

 • News
 • MultiKlaster partnerem programu Microsoft WebsiteSpark
  więcej...
 • Misja gospodarcza branży elektronicznej oraz IT i ICT na Tajwan oraz do Hongkongu, 9-16 października 2012r
  więcej...
 • Multiklaster nawiązał współpracę z klastrem ICT Berlin-Brandenburgia
  więcej...
 • Spotkanie partnerskie w ramach projektu międzynarodowego "BeCome" we Francji
  więcej...